Nowy Rok rozpoczynamy pokazem tańców latyno amerykańskich.
Nasi uczniowie mieli okazję obejrzeć pokaz takich tańców jak: cha-cha, samba, rumba czy jive, a także mogli wziąć czynny udział i spróbować podstaw wybranych tańców.
Nowy Rok rozpoczynamy pokazem tańców latyno amerykańskich.
Nasi uczniowie mieli okazję obejrzeć pokaz takich tańców jak: cha-cha, samba, rumba czy jive, a także mogli wziąć czynny udział i spróbować podstaw wybranych tańców.
Drodzy Rodzice, zapraszamy wszystkie dzieci przedszkolne oraz uczniów klas I-III do udziału w konkursie organizowanym z okazji 10. lecia powstania Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Gorzowie Wlkp. oraz Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego 112.
Zadaniem konkursowym jest wykonanie plakatu będącego nawiązaniem do hasła „Jestem bezpieczny - numer alarmowy 112."
- technika plastyczna dowolna
- format pracy max A2
Prace konkursowe wraz z formularzem zgłoszeniowym należy dostarczyć do P. Koryny Baranowskiej lub wychowawców klas i grup przedszkolnych do 26.01.2023 r.
Do wygrania atrakcyjne nagrody rzeczowe: zestawy klocków LEGO a dla przedszkola i szkoły podstawowej tablica interaktywna.
Serdecznie zapraszam do udziału w konkursie!!!
Więcej szczegółów znajdą Państwo pod linkiem Europe Direct Zielona Góra
Uwaga!
Szukamy osoby na stanowisko pomoc nauczyciela w grupie 5-6 latków, praca w wymiarze 5h dziennie od 13.02.2023 r.
Praca w godzinach 7:30-12:30, umowa zlecenie.
Kontakt: 68-381-16-78
E-mail: psp.smardzewo@wp.pl
Ten anielskich skrzydeł szum
Ten niezwykłej gwiazdy blask
Świadczą, że przybywa Król
Miłość, która zbawia świat…
Jasełka to widowisko o Bożym Narodzeniu, które od wieków wpisane są w polską tradycję. To podniosłe wydarzenie przygotowali uczniowie z klasy I i II, a także dzieci z grupy Pszczółki i Rybki. W świetlicy szkolnej zgromadzili się wszyscy uczniowie, nauczyciele oraz zaproszeni goście: Wójt Gminy Szczaniec Krzysztof Neryng i Skarbnik Gminy Elżbieta Baranowska. Przedstawienie jasełkowe miało za zadanie przybliżenie okoliczności narodzin Pana Jezusa. Uczniowie i nauczyciele wraz z zaproszonymi gośćmi jednogłośnie stwierdzili, że przedstawienie wprowadziło ich w bożonarodzeniowy, świąteczny nastrój, nie zabrakło także łez wzruszenia. Uczniowie dołożyli wielu starań, aby tegoroczne jasełka były dla nas wszystkich sposobnością do wejścia w piękną atmosferę świąt Bożego Narodzenia.
Za ogromny trud włożony w ich przygotowanie serdecznie dziękujemy naszym uczniom, przedszkolakom oraz Paniom: Korynie Baranowskiej i Dominice Dynowskiej – za przygotowanie uczniów z klasy I i II, Anicie Bock – za wykonanie dekoracji, Anicie Rakoczy i Bogusławie Jaworskiej – za przygotowanie dzieci z grupy Rybki, Anecie Klimek – za przygotowanie dzieci z grupy Pszczółki.
Dziękujemy również rodzicom naszych wychowanków za przygotowanie pięknych strojów!
Lukrowane pierniczki, babeczki, kolorowe choinki, aniołki, stroiki i inne ozdoby świąteczne można było nabyć na naszym Szkolnym Kiermaszu Bożonarodzeniowym.
Kiermasz świąteczny jest doskonałą okazją do zakupu ręcznie robionych ozdób choinkowych, dekoracji świątecznych czy wyjątkowych prezentów.
Ozdoby i świąteczne przysmaki przygotowywali rodzice wraz z dziećmi w domach oraz pracownicy naszej szkoły, za co serdecznie dziękujemy!
Uczniowie klasy II wraz z wychowawcnią p. Dominiką Dynowską i rodzicami przygotowali piękne ozdoby w czasie warsztatów świątecznych, którym towarzyszyła ciepła, świąteczna atmosfera.
Dzieci z grupy Rybki, w czasie zajęć przygotowały z p. Anitą Rakoczy przepyszne, kolorowe pierniczki.
Grupa Pszczółki wraz z p. Anetą Klimek również przygotowała kolorowe skrzaty, które trafiły na kiermasz.
Uczniowie z klasy II, V i VI, pod okiem p. Koryny Baranowskiej przygotowywali w czasie zajęć świetlicowych ozdoby z koralików Pyssla, które z chęcią przeznaczyli na szkolny kiermasz.
We wtorek, niespodzianka zoorganizowana przez bibliotekę szkolną: świąteczny kiermasz książek z Księgarnią Tuliszków – to ciekawe tytuły książek dla każdego czytelnika i promocyjne ceny oraz doskonała okazja do rozwijania zainteresowań czytelniczych dzieci – a do tego też najlepszy pomysł na prezent pod choinkę. Sprzedaż książek prowadziła p. Ania Czepiżak z pomocą elfów: Magdaleny Dudek, Igi Smolińskiej i Stasia Niewiadomskiego!
Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie w życie szkoły i poświęcony czas. Wspólnie udało nam się zebrać 3047,72 zł!
Dziękujemy wszystkim darczyńcom i osobom zaangażowanym w zbiórkę "Kresowa paczka" za otwarte serca i dłonie niosące pomoc potrzebującym , które sprawią, że obdarowani choć przez chwilę będą mogli poczuć "magię świąt"
Wszystkim życzymy zdrowych i przepełnionych miłością oraz nadzieją Świąt Bożego Narodzenia!
Z okazji mikołajek uczniowie klas 4-8 wzięli udział w nieco innej formie zajęć z języka polskiego, które odbyły się metodą stacji zadaniowych. Metoda stacji zadaniowych jest metodą, w której nauczyciel nie przekazuje uczniom gotowej wiedzy, lecz stwarza warunki do tego, żeby uczniowie samodzielnie tę wiedzę zdobywali. Sam nauczyciel występuje w zmienionej roli – jako widz i obserwator. Lekcje rozpoczęliśmy od wysłuchania listu od świętego Mikołaja, a następnie zapoznaliśmy się z legendą na jego temat. „Mikołajkowe stacje zadaniowe”, zaczerpnięte ze strony drukasy.pl, to zadania m.in. typu egzaminacyjnego, które uczniowie wykonywali w parach, przechodząc w dowolnej kolejności do 8 stolików, gdzie znajdowały się polecenia dotyczące czytania ze zrozumieniem, rozpoznawania wypowiedzeń, mowy zależnej i niezależnej, zaproszenia, przepisu, synonimów, rodziny wyrazów, rozpoznawania części mowy, wyrażanie opinii, frazeologizmów. Pracowita, aczkolwiek bardzo przyjemna lekcja uwieńczona została wręczeniem wszystkim uczestnikom mikołajkowych dyplomików.
Metoda stacji zadaniowych uznawana jest za jedną z najciekawszych, nowoczesnych metod pracy, dających wspaniałe efekty. Sprzyja rozbudzeniu i zainteresowaniu uczniów lekcją, a zmienność zadań i sposobu ich wykonywania oraz zmiana miejsc pozytywnie wpływają na koncentrację uwagi i powodują, że wszyscy uczniowie chętnie i aktywnie pracują, wykorzystując nabytą wiedzę w praktyce i rozwijając komunikatywność.
Metoda ta daje uczniom poczucie sprawczości i przynależności do grupy oraz sprawia, że czują się oni odpowiedzialni za efekt końcowy. Uczą się również sprawdzania poprawności wykonania zadań, wyszukiwania błędów i poprawiania ich.
Dnia 7 grudnia odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski „Magiczne Boże Narodzenie” dla uczniów klas I – III.
Celem konkursu było:
- kultywowanie tradycji bożonarodzeniowych,
- popularyzowanie utworów o tematyce zimowej i bożonarodzeniowej,
- promowanie talentów recytatorskich,
- kształtowanie wrażliwości na piękno języka ojczystego,
W konkursie wzięło udział 13 recytatorów. Konkurs przebiegał w serdecznej atmosferze. Występom dzieci towarzyszyły wielkie emocje. Wybór laureatów był niełatwy, ponieważ wszyscy uczestnicy prezentowali się wspaniale.
Zmagania z trudną sztuką recytacji oceniała Komisja Konkursowa w składzie: p. Dyrektor Danuta Helińska, p. Ania Czepiżak i p. Anita Rakoczy.
Wyłonieni zostali następujący zwycięzcy:
I miejsce - Oliwia Gabruk (klasa 1)
II miejsce - Aleksandra Bock (klasa 2)
III miejsce - Eliza Pałgan (klasa 1)
Laureaci konkursu i wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Szczańcu. Serdecznie dziękujemy!
Wszystkim uczestnikom gratulujemy talentu artystycznego, dziękujemy za udział w konkursie i dzielenie się pięknem poezji.
Szkolne Mikołajki to już tradycja.
Dziś w szkole dominował kolor czerwony i czapki Mikołaja. Klasy młodsze i przedszkole odwiedził Mikołaj, który zasiadł w wygodnym fotelu, w świątecznej scenerii i obdarowywał dzieci prezentami.
Dzieci witały Go z ogromnym entuzjazmem. Przedszkolaki śpiewały Świętemu piosenki a młodsi uczniowie recytowali wierszyki. Wszystkie dzieci otrzymały wspaniałe prezenty. Spotkanie przebiegło w bardzo radosnej i miłej atmosferze. Na twarzach najmłodszych malowała się wielka radość i przejęcie, a także nadzieja na kolejne spotkanie.
W klasach 4-8 również nie zabrakło tej magicznej atmosfery, uczniowie obdarowywali się prezentami, a uśmiechy nie schodziły im z twarzy.
Serdecznie dziękujemy Świętemu Mikołajowi za odwiedziny! To był wspaniały czas
W poniedziałek, 5 grudnia odbyły się Mikołajkowe zawody międzyklasowe w unihokeja.
Mecze były rozgrywane następująco:
Klasa 6 i 5 ( wynik 1:2)
Klasa 8 między sobą
Klasa 3 i 4 (wynik 1-5)
Klasa 1 i 2 wzięła udział w zabawach - sztafety wahadłowe.
Tego dnia towarzyszyły nam sportowe emocje i wspaniała zabawa.
Na koniec na wszystkie klasy, po sportowym wysiłku czekała pyszna pizza.
Sport, rozrywka i zabawa w jednym miejscu - andrzejkowa zabawa w Skokoloco.
Wiadomo nie od dziś, że wszystkie dzieci - te duże i małe - uwielbiają ruch, bo są pełne energii. Dzisiaj, tj. 30 listopada, uczniowie klasy 4, 5, 6 i 8 wraz z opiekunami - p. Grzegorzem, ks. Marcinem, p. Adamem i p. Anią - mogli tej energii dać upust w zielonogórskim Parku Trampolin Skokoloco.
Nasi uczniowie, pod czujnym okiem trenera, który dbał o bezpieczeństwo podczas zabawy, urządzali trampolinowe akrobacje i sportowe rywalizacje na m.in. profesjonalnym torze przeszkód, boisku do gry w zbijaka, arenie z przeszkodami oraz basenie z gąbkami. Przed rozpoczęciem harców instruktorzy przeprowadzili krótką rozgrzewkę, by uczniowie uniknęli kontuzji podczas skakania oraz zapoznali uczestników z regulaminem sali i zasadami bezpieczeństwa.
Pobyt w Parku Trampolin sprzyjał wyrabianiu nawyku aktywnego spędzania czasu, rozwijaniu zainteresowania sportem, a przede wszystkim uświadomił dzieciom, iż skoki na trampolinie to nie tylko wspaniała zabawa, ale również doskonałe ćwiczenie dla wszystkich mięśni, co pewnie wszyscy odczujemy jutro...
Uczniowie klasy piątej wzięli udział w projekcie historycznym - Bogowie w starożytnej Grecji. Praca polegała na przygotowaniu i następnie zaprezentowaniu na forum klasy wybranego boga lub bogini greckiej. Dodatkowo piątoklasiści przygotowali plakaty opisujące bóstwa oraz stroje, w których się zaprezentowali.
Po raz kolejny nauka przez zabawę przyniosła zamierzony efekt.
Z wielką radością informujemy, że Basia Bil (młodsza grupa przedszkolna) zajęła pierwsze miejsce w Powiatowym Konkursie Bajkowej Piosenki pt.: "Witajcie w naszej bajce" pod Honorowym Patronatem Wojewody Lubuskiego Władysława Dajczaka organizowanego przez Gminne Przedszkole w Szczańcu.
OGROMNE GRATULACJE!
Życzymy kolejnych sukcesów!
Profilaktyka uzależnień wcale nie musi być nudnym programem naprawczym. W edukowaniu uczniów można wykorzystać rozmaite instrumenty, np. Inscenizację. 24 listopada do naszej szkoły przybyła grupa aktorów, by zilustrować społeczne tabu, jakim jest uzależnienie.
Bohaterami trudnej historii jest rodzina próbująca uporać się z nałogiem młodego mężczyzny. Przedstawienie zawiera terapeutyczne motywy zawoalowane kreacją teatralną. Opowieść o dziewczynie ratującej chłopaka z okowów narkotycznego świata i wspierający ją dziadek ukazuje walkę, niemożność, miłość i przede wszystkim wiarę. Wiarę w przywrócenie dawnej tożsamości bohatera. Jego autentycznego jestestwa, nie zniekształconego chemicznym filmem, w którym był.
Ta opowieść zakończyła się szczęśliwie. Brawo! Oklaski, ukłony aktorów, kurtyna. To występ teatralny i młodzi widzowie. Życie pisze jednak nieprawdopodobne scenariusze i nie zawsze finał jest weselem.
~Katarzyna Liera
20 listopada to wyjątkowa data - rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Przypomina nam, że wszyscy powinniśmy zwracać szczególną uwagę na dzieci i ich prawa. Przedszkolaki wzięły udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanych w Polsce przez UNICEF. Przybliżenie praw dziecka najmłodszym pozwala im uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje dzieciom możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą. Dzięki temu mogą wpływać na otaczającą ich rzeczywistość oraz stawać się bardziej świadomymi obywatelami i uczestnikami życia społecznego.
W tym roku towarzyszył szczególny przekaz, zwracający uwagę na kwestie różnorodności i tolerancji. Podkreślone zostało, że prawa dziecka dotyczą KAŻDEGO dziecka - niezależnie od pochodzenia, koloru skóry, płci, języka, wyznania, poglądów, przynależności kulturowej, niepełnosprawności, czy poziomu zamożności. Wszystkie dzieci są równe wobec prawa i żadne dziecko nie powinno doświadczać niesprawiedliwego traktowania. Podnoszenie świadomości w tym względzie, zarówno pośród dzieci jak i dorosłych, stanowi klucz do tworzenia przyjaznych warunków do życia i rozwoju dla wszystkich dzieci.
Wszystkie dzieci były ubrane na niebiesko(w kolorze UNICEF). Polecamy filmik, który dzieci oglądały na początku zajęć: https://youtu.be/3T74ou6sIOY.
Kochani! Po raz kolejny pragniemy zachęcić do wsparcia corocznej akcji „Kresowa paczka”, organizowanej przez Stowarzyszenie "Wołyński Rajd Motocyklowy". W ubiegłym roku pokazaliśmy, że nie jest nam obojętny los naszych braci mieszkających w Ukrainie, dlatego sprawmy, by i w tym roku dotarły do Nich świąteczne podarki, które sprawią choć trochę radości w tej trudnej rzeczywistości.
Tegoroczna zbiórka potrzebnych artykułów, tj. olej, kasze, cukier, słodycze, konserwy, żywność długoterminowa, artykuły higieniczne, środki opatrunkowe, pampersy, latarki, baterie, powerbanki, pasty do zębów, szampony, chemia gospodarcza, proszek do prania, trwa do 6 grudnia 2022 roku. Wyżej wymienione dary prosimy przynosić do biblioteki szkolnej lub pokoju nauczycielskiego. Szczegółowe informacje można uzyskać u Pana Grzegorza Kardzisa.
Szkolny Klub Wolontariuszy „Z sercem na dłoni”
Powered by aSc EduPage